A A A A A- A+

Wśród
Rzeczyckich łąk

 

Wśród
Rzeczyckich łąk

 

Wśród
Rzeczyckich łąk

 

Wśród
Rzeczyckich łąk

 

Wśród
Rzeczyckich łąk

 

Fala

Zaplanuj spływ kajakowy!

Trasa:

Inowłódz – Zakościele – Rezerwat Leśny „Żądłowice” – Łęg – Mysiakowiec – Grotowice

Trasa

Długość trasy:
12,7 km

time

Długość spływu:
ok. 3 h

difficultgit stat

Poziom trudności:
łatwy

Niezwykle przyjemny i łatwy odcinek, wijący się najpierw wśród Lasów Spalskich, a potem w urokliwym otoczeniu łąk i pól. Klimat nadają liczne wyspy, których na tym odcinku jest ok. 30, a niektóre nawet mają swoje nazwy, np. Dzika Zołza, Wyspa Łzawa. Odcinek ma kilka wygodnych miejsc z infrastrukturą do wodowania lub przybycia do brzegu na odpoczynek, tak więc trasę spływu można zaplanować dowolnie w zależności od preferowanej długości spływu.

Spływ zaczynamy od Przystani w Inowłodzu. Tuż po starcie, po lewej stronie na wysokiej skarpie możemy podziwiać piękny kościół św. Idziego. Po niespełna 1 km na lewym brzegu rzeki znajduje się taras widokowy, a to oznacza, że dotarliśmy do miejscowości Zakościele. Jest to częste miejsce przystanku lub noclegu na trasie dłuższego spływu po Pilicy. Na odcinku od Zakościela występują liczne mielizny i wyspy. Płynąc, trzymamy się lewej strony rzeki. Co ciekawe na terenie Gminy Rzeczyca brzegiem Pilicy, a następnie jej środkiem biegnie granica między powiatem tomaszowskim a opoczyńskim. Na wysokości Rezerwatu Leśnego „Żądłowice” należy zachować ostrożność, gdyż w rzece pojawiają się głazy i miejsca z szybszym nurtem. Po lewej stronie, 9 km od startu dopływamy do małej plaży – to niezwykle przyjemne miejsce na chwilę odpoczynku. Na tym przystanku znajduje się taras widokowy – warto zatrzymać się tu na chwilę, by z góry podziwiać krajobraz Pilicy.

Ciekawostką historyczną, jaką możemy spotkać w tym miejscu, są przyczółki mostu, tzw. starego traktu. Jest tu także wiata, altana, toalety i krąg ogniskowy – wszystko, czego potrzeba kajakarzom. To miejsce zaciszne i urokliwe, do którego można dostać się nie tylko kajakiem, ale również pieszo lub rowerem: od drogi wojewódzkiej 726 ścieżką rowerową przez Rezerwat Żądłowice lub ścieżką rowerową relacji Żądłowice – Łęg. Dalej rzeka płynie leniwym nurtem. Przed mostem w Mysiakowcu (10,7 km), na prawym brzegu znajduje się miejsce do wodowania lub zakończenia spływu. My jednak płyniemy trochę dalej, ponieważ nasz odcinek kończymy za kolejne 2 km w Grotowicach. Przybijamy do brzegu z szeroką i wygodną plażą. Miejsce jest bardzo dobrze dostępne dla samochodów. Pełna infrastruktura (wiata, miejsce na ognisko, fabryka piasku dla dzieci, toalety) sprawia, że cieszy się ono dużą popularnością nie tylko wśród kajakarzy, ale również mieszkańców i rowerzystów, którzy wygodnie dotrą tu utwardzoną drogą.

Poznaj Gminę Rzeczyca

 

Tu kończy się tomaszowski odcinek rzeki Pilicy.

Gmina Rzeczyca, o której już w 1400 roku pisał Jan Długosz, leży we wschodniej części powiatu tomaszowskiego. Jest gminą typowo rolniczą. Fragment Spalskiego Parku Krajobrazowego znajdujący się na terenie Rzeczycy oraz Dolina rzeki Pilicy niewątpliwie przyczyniają się do bogactwa fauny i flory. Ale Rzeczyca to przede wszystkim kultura. Gmina stała się ośrodkiem folklorystycznym powiatu tomaszowskiego. Regionalne Darcie Pierza w Rzeczycy, zwane Rzeczycką Pierzawką jest znakiem rozpoznawczym Gminy Rzeczyca. Na terenie gminy mieszkają wspaniałe twórczynie ludowe zajmujące się m.in. haftem, wycinanką czy ozdobami z papieru. Tradycję podtrzymują tu także kapele ludowe.

I choć jest tu najspokojniej i najciszej ze wszystkich czterech odcinków naszej Doliny rzeki Pilicy, to nie sposób odmówić Rzeczycy jej uroku, pięknego krajobrazu łąk i pól oraz wspaniałego dziedzictwa kultury i tradycji ludowej. Warto zwiedzić okoliczne urokliwe miejsca, by odpocząć od codziennego zgiełku i poobcować z przyrodą w kajaku, na rowerze lub konno.

Atrakcje

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Pierwsze wzmianki dotyczące kościoła pochodzą już z XIV wieku. Drewnianemu wówczas kościołowi będącemu pod królewską pieczą, od początku istnienia patronowała św. Katarzyna. Murowana świątynia, którą aktualnie można podziwiać, została wybudowana w XIX w. dzięki staraniom księdza Mieczysława Skarżyńskiego. Neorenesansowa budowla została wzniesiona na planie krzyża z fasadą, z dwiema ozdobnymi wieżami. Świątynia posiada we wnętrzu wiele zabytkowych elementów m.in. obraz Świętej Rodziny, chrzcielnicę z XVI w. i kropielnice z piaskowca zdobione herbem Poraj. W 2019 roku zakończono renowację drewnianej figury Matki Bożej – „Rzeczyckiej Madonny”.
O jej wyjątkowości w skali kraju, ale również Europy stanowią dwie rzeczy – Dzieciątko, które trzyma Maryję za pasmo włosów oraz motyw dekoracji malarskiej szat w postaci luźno rozrzuconych kwiatów na białej sukience i płaszczu. Madonna  powstała najprawdopodobniej w XVI lub XVII wieku,
w południowo-zachodniej Europie, skąd została przywieziona do Rzeczycy przez któregoś z możnych właścicieli. W latach 1781-1804 proboszczem parafii był dziejopisarz epoki saskiej ks. Jędrzej Kitowicz - autor „Opisu Obyczajów za panowania Augusta III”.

Staw w Parku im. I. J. Paderewskiego

Park im. I. J. Paderewskiego

Park położony jest w centrum Rzeczycy na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje około 2 ha ziemi. Wcześniej nazywany był parkiem „dworskim”, ze względu na wybudowany tutaj w latach 1800-1825 dwór parterowy z mieszkalnym poddaszem. W 1992 r. nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego, jednocześnie gospodarując przestrzeń publiczną przez wytyczenie ścieżek, zainstalowanie oświetlenia oraz przygotowanie miejsc do wypoczynku. Spacerowicze mogą dostrzec wśród drzew liczne okazy starych lip, dębów, modrzewi i wiązów.

Grodzisko Rzeczyca - widok na dwa domy wybudowane metodą średniowieczną

Grodzisko Rzeczyca

W Rzeczycy, przy drodze w kierunku Gliny, od kilku lat powstaje nowa osada słowiańska – miejsce, gdzie można zapoznać się ze słowiańskim stylem życia, legendami, a także poznać rzemiosło i starodawną kuchnię. Grodzisko Rzeczyca tworzą pasjonaci historii i przyrody. Jest ciągle rozbudowywane i powstaje z naturalnych materiałów zgodnie ze sztuką ciesielską. Koncepcja budowy grodziska zakłada powstanie rekonstrukcji osady wczesnośredniowiecznej datowanej na IX-XI wiek – żywego skansenu – muzeum archeologiczno-historycznego, nawiązując do osadnictwa z terenów w okolicy rzeki Pilicy. W Grodzisku organizowane są także warsztaty umiejętności związanych z tradycją dawnych zawodów, budownictwa naturalnego, podstaw uprawy przydomowej i innych.

ul. Mościckiego 53
97-220 Rzeczyca
606 883 438, 731 952 192
witek@slowianszczyzna.pl
www.slowianszczyzna.pl

Koń huculski w ośrodku jeździeckim Huculand

"Huculand" ośrodek jeździecki

Huculand to stadnina koni huculskich, inaczej nazywanych górskimi, idealnych do jazd rekreacyjnych zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Ośrodek położony jest w malowniczej wsi Łęg. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, chcącymi poznać urocze zwierzęta, jakimi z pewnością są konie, ale także tych, którzy chcą spróbować swoich sił w siodle. Z uwagi na piękno krajobrazu - malownicze lasy, łąki, pola oraz rzekę Pilicę - szczególną popularnością cieszą się konne wyjazdy w teren. Ośrodek, oprócz jazd konnych indywidualnych i grupowych, oferuje również obozy konne i półkolonie, przejażdżki bryczką czy organizację grilla. Pobyt w stadninie koni huculskich Huculand to gwarancja wspaniale spędzonego czasu na łonie natury i wśród koni.

Łęg 23
97-220 Rzeczyca
798 461 477, 509 352 120
www.facebook.com/huculand

Rezerwat Leśny „Żądłowice” - widok na bagna

Rezerwat Leśny „Żądłowice”

Rezerwat leśny o łącznej powierzchni 241,19 ha, leżący w gminach Inowłódz i Rzeczyca, został utworzony w 1968 roku. Celem jego powstania było zachowanie układu siedlisk, który jest rzadko spotykany w polskich lasach. Liczne dolinki, które przez wiele miesięcy w roku wypełnione są wodą, wykształciły rośliny bagienne i wód przybrzeżnych, tj. kaczyniec, bagienne lasy olszowe czy karbieniec pospolity. „Żądłowice” to także skupisko krzewów i paproci typowych dla obszaru leśnego, w tym stary, okazały drzewostan sosnowy o kołnierzykowatej korze. Swoje gniazda mają
tu rzadko spotykane bociany czarne.

Kapliczka pamiątkowa w Grotowicach

Kapliczka pamiątkowa w Grotowicach

Blisko trzymetrowy słup zwieńczony krzyżem to pamiątka bitwy pod Guzowem, do której doszło
w 1607 r. za panowania Zygmunta III Wazy. Kapliczka została ufundowana przez Dziedzica Grotowic – Mateusza Grotowskiego, który walczył po stronie króla w czasie buntu części szlachty. Do dziś kapliczka jest w świetnym stanie, głównie dzięki gruntownej odnowie, którą przeszła w 2011 roku
z inicjatywy wójta gminy. Kapliczka znajduje się na skraju zabytkowego parku dworskiego z przełomu XVIII i XIX w., który porastają kilkusetletnie wiązy o obwodzie 5 m, stanowiące pomniki przyrody.

Kwatrea myśliwska w Glinie zimą

Kwatera myśliwska w Glinie

Zabytkowy zespół dworski z drugiej połowy XIX w. Dwór jest murowany, zbudowany na planie
prostokąta, parterowy z użytkowym poddaszem i piętrowym ryzalitem w fasadzie. Aleję dojazdową i teren przed dworem porasta starodrzew lipowy, klonowy i dębowy. Obecnie w dworku mieści się Kwatera Myśliwska Nadleśnictwa Spała.

 

Glina 4
97-220 Rzeczyca

 

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Staw w Parku im. I. J. Paderewskiego
Grodzisko Rzeczyca - widok na dwa domy wybudowane metodą średniowieczną
Koń huculski w ośrodku jeździeckim Huculand
Rezerwat Leśny „Żądłowice” - widok na bagna
Kapliczka pamiątkowa w Grotowicach
Kwatrea myśliwska w Glinie zimą

Wypożyczalnie sprzętu i organizatorzy spływów

ludzie w kajakach

AMBER TRAVEL noclegi, kajaki, rowery
Zakościele 22a
602 321 035, 505 332 929
amberlex@op.pl
www.amber.travel.pl

kajak przycumowany do brzegu

Wypożyczalnia kajaków i sprzętu
rowerowego PAGAJ

506 704 420, 505 962 185
pagajkajaki@interia.pl
www.kajaki-pilica.pl

canoe.jpeg

Przystań Indiańska
wypożyczalnia canoe

Zakościele 60c
884 050 500, 507 005 696
przystanindianska@gmail.com