A A A A A- A+

Smardzewickim
nurtem
z Karolinowa
do Tomaszowa

 

Smardzewickim
nurtem
z Karolinowa
do Tomaszowa

 

Smardzewickim
nurtem
z Karolinowa
do Tomaszowa

 

Smardzewickim
nurtem
z Karolinowa
do Tomaszowa

 

Smardzewickim
nurtem
z Karolinowa
do Tomaszowa

 

Fala

Zaplanuj spływ kajakowy!

Trasa:

Karolinów – Smardzewice plaża (przenoska) – Smardzewice „Ogrody” – Tomaszów jaz (przenoska) – Tomaszów Przystań

Trasa

Długość trasy:
10,1 km

time

Długość spływu:
ok. 3 h

difficultgit stat

Poziom trudności:
łatwy

Na tym odcinku można popłynąć kajakiem na dwa sposoby: po Zalewie Sulejowskim lub za tamą w Smardzewicach w stronę Tomaszowa Mazowieckiego. Ten etap może również stanowić jeden z odcinków spływu po Zalewie aż od Sulejowa.

Planując spływ na tym odcinku, należy przygotować się na dwie przenoski kajaków. Od plaży w Karolinowie płyniemy wzdłuż prawej linii brzegowej Zalewu. Po drodze mijamy zatokę w Treście, molo w Smardzewicach, bazę WOPR i po 3,6 km od startu dobijamy do plaży. Stąd musimy skorzystać z transportu kajaków za zaporę. Po przeciwnej stronie plaży na drugim brzegu Zalewu znajduje się Port „Maruś” w Swolszewicach Małych. Tu fani żeglarstwa mogą wypłynąć na wody Zalewu, a rowerzyści ruszyć ścieżką rowerową wokół Zalewu pokonując 68,5 km, z czego 25 km biegnie na terenie powiatu tomaszowskiego (od Swolszewic Dużych przez tamę w Smardzewicach do Karolinowa).

Z plaży w Smardzewicach również można ruszyć dalej rowerem przez Smardzewice, a następnie ścieżką do Tresty i Twardej. W Twardej warto zaplanować odpoczynek przy świetlicy wiejskiej, gdzie w cieniu altany można urządzić grill lub ognisko. Jadąc rowerem przez Trestę w kierunku Zalewu Sulejowskiego, dojeżdżamy do parku edukacyjno-rekreacyjnego „Edukacja leśna”. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek całą rodziną. Dzieci, wędrując ścieżkami spacerowymi, mogą skorzystać z licznych urządzeń zabawowych i edukacyjnych w klimacie leśnym m.in. leśnych cymbałów, leśnych puzzli, czy tablicy edukacyjnej „poznajemy ssaki”.

Drugi etap spływu kajakiem zaczynamy za tamą na przystani w „Smardzewickich ogrodach”. Kajaki wodujemy w specjalnie przygotowanym i bezpiecznym miejscu, mającym bezpośrednie włączenie do koryta rzeki Pilicy. Na terenie przystani możemy chwilę odetchnąć na ławce w cieniu drzew, spędzić czas z dziećmi na placu zabaw, a nawet przygotować posiłek w specjalnie do tego przygotowanym miejscu na ognisko lub grill. Ścieżki spacerowe oraz miejsca widokowe pozwalają bezpiecznie podziwiać walory przyrodniczo-krajobrazowe rzeki Pilicy.

Pilica na tym odcinku płynie wolnym nurtem pośród łąk i lasów. Chylące się ku tafli wody gałęzie drzew stwarzają niezwykle malownicze widoki, a śpiew licznych gatunków ptaków pozwala na bliskie obcowanie z przyrodą. Z prawej strony mijamy słynną kopalnię piasku „Biała Góra”. Docieramy do Małych Grot Nagórzyckich, gdzie przy małej plaży na prawym brzegu rzeki można chwilę odpocząć.

Po 5 km, tuż przed końcem trasy, napotykamy trudność – jaz i ujęcie wody. W tym miejscu należy zachować ostrożność i trzymać się prawego brzegu rzeki. Tu przenosimy kajak prawym brzegiem rzeki, podziwiając jednocześnie krajobraz Rezerwatu „Niebieskie Źródła”. Trasę kończymy po przepłynięciu jeszcze niespełna 1 km – na Przystani w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Poznaj Gminę Tomaszów Mazowiecki

 

W Gminie Tomaszów Mazowiecki rozpoczyna się nasz odcinek Doliny rzeki Pilicy.

Gmina swym zasięgiem obejmuje miejscowości otaczające Miasto Tomaszów Mazowiecki. Ma charakter rolniczo-turystyczny, a we wschodniej jej części znajdują się obszary eksploatacji unikatowych złóż naturalnych, głównie piasku kwarcowego do produkcji szkła. Tomaszowska Kopalnia Surowców Mineralnych „Biała  Góra” jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie kopalnią piasku kwarcowego.

W Gminie Tomaszów Mazowiecki niezwykle dużą wagę przywiązuje się do pielęgnowania tradycji i walorów kultury regionalnej. Pozostałe w pamięci starszego pokolenia zwyczaje kultywują Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły ludowe. To dzięki nim młodsze pokolenie zapoznaje się z ginącą kulturą swoich przodków.

Położenie w granicach Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego nadaje gminie Tomaszów Mazowiecki niesamowitych walorów przyrodniczych. Osią gminy jest rzeka Pilica, a jej punktem rozpoznawczym Zalew Sulejowski. To tu skupia się głównie ruch turystyczny. Rozległy teren Zalewu idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych oraz rekreacji i wypoczynku. Przez tereny gminy przechodzi wiele szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, a nawet konny. Będąc na terenie gminy warto zobaczyć także zabytki architektury sakralnej – m.in. kościół parafialny pw. św. Wacława w Twardej czy i zespół klasztorny o.o. Franciszkanów w Smardzewicach.

Atrakcje

Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski

Jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu, powstała w latach 1969-74 dzięki sztucznemu przegrodzeniu rzeki Pilicy. Powierzchnia Zalewu wynosi 2117 ha, natomiast długość 17 km. Zbiornik początkowo miał spełnić tylko jedno zadanie – poprzez potężne rurociągi dostarczać wodę do Łodzi, zaspokajając potrzeby przemysłu i mieszkańców. Obecnie Zalew Sulejowski znany jest przede wszystkim ze swoich walorów turystycznych. Idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych (m.in. żeglarstwa, kajakarstwa), posiada także doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku. Wielbiciele wędrówek i turystyki krajoznawczo-przyrodniczej będą zauroczeni pobliskimi Lasami Puszczy Nadpilickiej, objętymi ochroną w granicach Parków Krajobrazowych Sulejowskiego i Spalskiego oraz rezerwatami przyrody, które są położone na ich obszarze.

Żaglówki na Zalewie Sulejowskim

Sporty wodne na Zalewie Sulejowskim

Zalew Sulejowski stwarza wspaniałe warunki do uprawiania żeglarstwa zarówno rekreacyjnego, jak i profesjonalnego. Szkoły i porty oferują wynajem jachtu ze sternikiem, organizację rejsów, kursy i szkolenia oraz czartery.

Na Zalewie Sulejowskim można nie tylko swobodnie żeglować, ale również uprawiać windsurfing i kitesurfing. Jest to jeden z nielicznych obszarów w centrum kraju, który daje takie możliwości. Idealne miejsce zarówno dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z windsurfingiem, jak i dla bardziej wtajemniczonych surferów.

Drewniany kościół pw. św. Wacława w Twardej

Kościół pw. św. Wacława w Twardej

Kościół zbudowany został we wsi Tobiasze w 1781 roku. Jak głosi legenda, w 1825 roku w ciągu jednej nocy został przeniesiony do Tomaszowa Mazowieckiego, stając się tym samym pierwszym kościołem rzymskokatolickim w mieście. To nie koniec jego podróży  w 1988 roku Ojcowie Franciszkanie ze Smardzewic przenieśli świątynię do wsi Twarda. Kościołowi został przywrócony pierwotny wygląd, a wnętrze zdobią oryginalne ołtarze z głównym patronem św. Wacławem — królem i męczennikiem.

Ołtarz główny w Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach

Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach

Początki Sanktuarium sięgają XVII w., kiedy to wieśniakowi Wojciechowi Głowie ukazała się święta Anna, matka Najświętszej Maryi Panny. Położony na prawym brzegu Pilicy Zespół Klasztorny oo. Franciszkanów wraz z Sanktuarium to reprezentacyjne dzieło sakralnej architektury barokowej. W prezbiterium kościoła znajduje się ołtarz główny świętej Anny pochodzący z ok. 1700 roku. Do Sanktuarium dochodzi się przez pięknie odnowiony park. Do bryły kościoła od strony północnej przylega budynek klasztorny, a cały obiekt otoczony jest murem.

Widok na urzadzenia zabawowo-edukacyjne w parku "Edukacja lesna" w Treście

Park edukacyjno-rekreacyjny "Edukacja leśna" w Treście

To świetne miejsce położone niedaleko portu w Treście na aktywny wypoczynek całą rodziną. Dzieci, wędrując ścieżkami spacerowymi, mogą skorzystać z licznych urządzeń zabawowych i edukacyjnych w klimacie leśnym m.in. leśnych cymbałów, leśnych puzzli, czy tablicy edukacyjnej „poznajemy ssaki”.

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy

Powstał w 1994 roku, wraz z otuliną zajmuje obszar 56 371 ha. Park położony jest w środkowej części Doliny rzeki Pilicy, na terenie gmin: Aleksandrów, Łęki Szlacheckie, Mniszków, Przedbórz, Ręczno, Rozprza, Sławno, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki, Wolbórz oraz terenów miejskich: Piotrków Trybunalski, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki. Niewątpliwie najbardziej znaną atrakcją Parku Krajobrazowego jest Zalew Sulejowski. Poza Zalewem znajduje się tutaj m.in. 11 rezerwatów przyrody, które chronią krajobraz oraz obiekty przyrody nieożywionej. Teren Sulejowskiego Parku Krajobrazowego wypełniają piękne łąki, murawy piaszczyste oraz torfowiska. Występują tu m.in. storczyki, widłaki czy długosze królewskie. Schronienie znalazły tutaj także liczne gatunki zwierząt, w tym: wilk, wydra i bóbr.

Rezerwat leśny "Twarda"

Rezerwat leśny "Twarda"

Rezerwat powstał w 1976 r. i zajmuje powierzchnię 22,79 ha. Położony jest na południe od wsi Twarda. Chroni fragmenty wielogatunkowych lasów grądowych i dębowo-jodłowych borów mieszanych. Rezerwat dokumentuje naturalne stanowisko jodły.

sciezka_szkolna_droga

Ścieżka edukacyjna „Szkolna Droga”

Ścieżka o długości około 2 km, znajdująca się w leśnictwie Swolszewice przeznaczona jest głównie dla wycieczek szkolnych. Droga złożona jest z 9 przystanków, w które wpisane są zadania przyrodnicze. Przejście ścieżki razem z wykonaniem zadań zajmuje około 4 godzin. Na jej trasie wykonane zostały dwa zadaszenia oraz kilka przystanków tematycznych.

Zalew Sulejowski
Żaglówki na Zalewie Sulejowskim
Drewniany kościół pw. św. Wacława w Twardej
Ołtarz główny w Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach
Widok na urzadzenia zabawowo-edukacyjne w parku "Edukacja lesna" w Treście
Sulejowski Park Krajobrazowy
Rezerwat leśny "Twarda"
sciezka_szkolna_droga

Wypożyczalnie sprzętu, żeglarstwo i organizatorzy spływów

Widok na żaglówki w Porcie Maruś

Port Jachtowy „Maruś”
Swolszewice Małe

ul. Jachtowa 1
515 171 701
www.portmarus.pl

dziecko w kajaku

Szkoła żeglarstwa i sportów
motorowodnych Saily.pl
Swolszewice Małe

ul. Jachtowa 1
570 909 060
biuro@saily.pl
www.saily.pl

Para w kajaku

Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego
Kapitan Jack

Smardzewice - plaża
889 607 069

 

karolinow.jpeg

Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego
Karolinów, ul. Turystyczna 15
514 286 942

Baza noclegowa i gastronomiczna

Hotele, ośrodki i pensjonaty

Pensjonat „Atmosfera”
Smardzewice, ul. Leśna 18
663 090 166
biuro@pensjonatatmosfera.pl
www.pensjonatatmosfera.pl

Dworek „Biały Domek”
Smardzewice, ul. Zacisze 24
44 731 80 53, 606 111 785
info@dworekbialydomek.pl
www.dworekbialydomek.pl

Hotel Kruk ***
Swolszewice Małe, ul. Borki 80
505 132 439, 44 710 15 05
rezerwacja@hotelkruk.pl
www.hotelkruk.pl

INWEST SMARDZEWICE Ośrodek
Szkoleniowo-Wypoczynkowy
Smardzewice, ul. Klonowa 14
510 031 715, 44 710 86 81
smardzewice@bc-o.pl
www.inwest-smardzewice.pl

Pensjonat Sokoli Dwór
Smardzewice, ul. Główna 227 A
603 390 900
sokolidwor@gmail.com
www.sokolidwor.pl

Ośrodek wypoczynkowy Libra
Karolinów, ul. Główna 135
601 320 582
pensjonatlibra@gmail.com
www.libra.tm.pl

Ośrodek wczasowy „Iłki”
Swolszewice Małe, ul. Wodna 2
44 724 05 55, 502 400 268
goworek.ilki@o2.pl
www.ilki.pl

Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne „Molo”
Smardzewice, ul. Klonowa 16
44 726 40 00
recepcja@centrummolo.pl
www.centrummolo.pl

Leśny Ośrodek Szkoleniowo-
Wypoczynkowy „Nagórzyce”
Swolszewice Małe, ul. Leśna 1
44 725 73 20
los.nagorzyce@lodz.lasy.gov.pl
www.nagorzyce.lodz.lasy.gov.pl

Pensjonat „Leśny Zakątek”
Smardzewice, ul. Zielona 51
601 364 042
lesnyzakatek@op.pl
www.lesnyzakatek.com

Pensjonat „Modra Sikorka”
Swolszewice Małe, ul. Borki 7fg
505 855 552
pensjonat@modrasikorka.pl
www.modrasikorka.pl

Domki, pokoje i agroturystyka

Kwatery Zatoczka
Karolinów, ul. Wodna 29
601 51 54 63
biuro@zatoczka.com.pl
www.zatoczka.com.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne
Alicja Plucińska
Smardzewice, ul. Zacisze 28
516 190 459

Gospodarstwo agroturystyczne „JOLA”
Karolinów, ul. Główna 133
697 981 077

Chatka pod Brzozą
Smardzewice, ul. Zacisze 1a
601 234 334

Domki letniskowe Smardzewice
Smardzewice, ul. Główna 54a
792 622 253
fornalpol@wp.pl
www.domkizalewsulejowski.cba.pl

Gospodarstwo agroturystyczne
Wiesław Stańczyk
Tresta, ul. Wczasowa 22
44 710 82 79, 669 647 932

Gospodarstwo agroturystyczne
Mariola Robak
Tresta, ul. Wczasowa 33
44 710 85 35

Baza gastronomiczna

Restauracja Molo
Smardzewice, ul. Klonowa 16
44 726 40 00
www.centrummolo.pl

Restauracja Hotelu Kruk
Swolszewice Małe, ul. Borki 80
44 734 62 51, 505 132 439
www.hotelkruk.pl

Restauracja Dworek „Biały Domek”
Smardzewice, ul. Zacisze 24
44 731 80 53, 606 111 785
www.dworekbialydomek.pl

Tawerna „Maruś”
Swolszewice Małe, ul. Jachtowa 1
515 171 701

Alibi Grill Bar (sezonowy)
Smardzewice, ul. Klonowa 3/7
514 146 522
www.facebook.com/Alibigrillbar