A A A A A- A+

Śladami królów
i prezydentów,
czyli odkrywając
Inowłódz i Spałę

 

Śladami królów
i prezydentów,
czyli odkrywając
Inowłódz i Spałę

 

Śladami królów
i prezydentów,
czyli odkrywając
Inowłódz i Spałę

 

Śladami królów
i prezydentów,
czyli odkrywając
Inowłódz i Spałę

 

Śladami królów
i prezydentów,
czyli odkrywając
Inowłódz i Spałę

 

Fala

Zaplanuj spływ kajakowy!

Trasa:

Tomaszów Maz. Przystań / Tomaszów Maz. Wolbórka – Spała – Teofilów – Inowłódz

Trasa

Długość trasy:
18,8 km / 16,1 km

time

Długość spływu:
ok. 3h 30 min / 3 h

difficultgit stat

Poziom trudności:
łatwy

To spływ dla każdego. Ten odcinek możemy rozpocząć w Tomaszowie Maz. w dwóch miejscach.
W pierwszym wariancie kajaki wodujemy na Przystani w Tomaszowie Maz. i płyniemy tomaszowskim odcinkiem opisanym w poprzednim rozdziale. Spływ możemy również rozpocząć na 2,7 km, tj. przy
ul. Wapiennej w Tomaszowie Maz., gdzie Wolbórka wpływa do Pilicy. To tu – na Łąkach Ciebłowickich pomiędzy Tomaszowem a Spałą z lotu ptaka można podziwiać słynne meandry Pilicy. Odcinek ten charakteryzuje się spokojnym nurtem oraz malowniczymi widokami.

Pokonując kolejne 8 km, dopływamy do Spały, gdzie można zatrzymać się na chwilę wytchnienia lub wybrać na dłuższe zwiedzanie okolicy. Kierujemy się do brzegu po lewej stronie za mostem
i dobijamy do przystani. Jest to wspaniałe miejsce do odpoczynku i aktywności sportowej. Liczne alejki, place zabaw dla dzieci w różnym wieku, siłownia pod chmurką, urządzenia do street workoutu, pumptruck, kompleks boisk, altanki, miejsca na ogniska, a nawet plaża z przebieralniami – to wszystko sprawia, że to miejsce jest obowiązkowym punktem na szlaku spływu, jak również miejscem do aktywności mieszkańców i turystów.

Po chwili odpoczynku ruszamy dalej. Na tym odcinku, po obu stronach rzeki rozciągają się przepiękne widoki na Rezerwat Leśny „Spała”. Za trzecim zakolem, po lewej stronie w lesie mijamy Grotę św. Huberta i nieopodal rosnącą sosnę na szczudłach (13,5 km trasy licząc od Przystani
w Tomaszowie) – wprawieni kajakarze mogą spróbować dobić do brzegu i obejrzeć te niezwykłe miejsca. Po kolejnych 5,7 km po lewej stronie mijamy przystań w Teofilowie, gdzie głodni kajakarze mogą się posilić w jedynym położonym tak blisko Pilicy barze letnim. Warto wspomnieć, że na tym odcinku rzeka Pilica podchodzi pod samą drogę krajową nr 48. Jest tu także taras widokowy,
z którego rozpościera się urokliwa panorama rzeki. Stąd do Inowłodza zostało kajakiem jeszcze tylko 2,4 km. Za mostem w Inowłodzu napotkamy niewielkie bystrza - zachowując ostrożność, płyniemy lewą stroną.

Dopływamy do brzegu przy szerokiej plaży i kończymy odcinek na pięknej przystani w Inowłodzu. Tutaj można się zrelaksować – są altanki, miejsce na ognisko czy grill oraz plac zabaw dla dzieci.
I ruszamy w dalsze zwiedzanie – do królewskiego Inowłodza.

Poznaj Gminę Inowłódz

 

Gmina Inowłódz

Niezwykle malowniczo położona gmina we wschodniej części powiatu tomaszowskiego. Inowłódz to gmina z wieloma zabytkami, naturalną przyrodą, czystym powietrzem i zachwycającą rzeką. Jest idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek. Szeroka baza noclegowa i gastronomiczna w połączeniu z mnóstwem atrakcji czynią z niej ważny kierunek turystyczny w Dolinie rzeki Pilicy.

 Spała

Spała to miejsce magiczne, swoista perełka w Dolinie rzeki Pilicy. To znana miejscowość wypoczynkowa położona u ujścia rzeki Gać do Pilicy, na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. W swojej historii gościła znamienite osobistości polskiej i międzynarodowej sceny politycznej. W rezydencji myśliwskiej Cara Aleksandra III gościło wielu królów z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, który umiłował ją w sposób szczególny. Jako miłośnik polowań zainaugurował coroczne obchody Hubertusa Spalskiego – święta ku czci patrona myśliwych św. Huberta. Z jego inicjatywy rozpoczęto również tradycję Dożynek Prezydenckich, które po wieloletniej przerwie, powróciły na stałe do Spały w 2000 roku. Ciekawą imprezą jest także Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego, który od wiosny do jesieni co miesiąc przyciąga wielbicieli staroci z całego kraju.
Posąg żubra czy pomnik Prezydenta Mościckiego to obowiązkowe punkty do zrobienia pamiątkowej fotografii. W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich można spotkać na treningu znamienitych polskich sportowców, a w pobliskiej Konewce zwiedzić niepowtarzalny bunkier kolejowy. A to tylko kilka z atrakcji, jakie oferuje nam Spała.
Jej mikroklimat, urok i malownicze położenie wśród Lasów Spalskich powodują, że co roku odwiedza ją rzesza turystów. I choć jest to mała miejscowość, mnóstwo atrakcji, jakie oferuje, sprawia, że weekendowy pobyt będzie niezwykle udany. Każdy, kto choć raz odwiedzi Spałę, zrozumie, czemu tyle sławnych osób wracało do tej małej osady wśród ogromnych lasów.

 

Informacja Turystyczna
Spała, ul. Piłsudskiego 2
97-215 Inowłódz
514 206 859
galeria@spala.info.pl 

 

Inowłódz

Inowłódz należy do najstarszych miejscowości w Polsce, której początki sięgają XI w. W połowie XIV w. nadano jej prawa miejskie, a miasto wkroczyło w najpomyślniejszy w swych dziejach okres. W tym czasie, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego wybudowano zamek i otoczono miasto murem obronnym, który niestety uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. Letnie wakacje spędzał tu Julian Tuwim, który w swoich utworach wysławiał atrakcyjność krajobrazową i kulturową tego regionu.
Tradycje królewskie i historia są jednak żywo podtrzymywane w Inowłodzu. Ruiny Zamku przeszły częściową rekonstrukcję, stając się czołową atrakcją turystyczną w Dolinie rzeki Pilicy. Punktem rozpoznawczym Inowłodza jest natomiast romański Kościół świętego Idziego, górujący dostojnie ze wzgórza nad brzegiem Pilicy. W tutejszych okolicach można również skorzystać z kilku ośrodków jazdy konnej, co stanowi nie lada gratkę dla najmłodszych turystów.

 

Punkt Informacji Turystycznej
Gminne Centrum Kultury – Zamek w Inowłodzu
ul. Zamkowa 7
97 - 215 Inowłódz
44 726 01 34
promocja@inowlodz.pl
zamek.pit@interia.pl

Atrakcje

Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polski

Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polski w Spale

Kościół wybudowany w 1923 r., na polecenie ówczesnego prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Świątynie zaprojektował wybitny architekt Kazimierz Skórewicz, współtwórca stylu narodowego. Budowla pod względem architektonicznym nie jest wzorowana na konkretnym nurcie, jednak najwięcej jej elementów odnosi się do stylu podhalańskiego. Kościół (jak i sama Spała) stał się ulubionym miejscem prezydentów, do tego stopnia, że nazywany jest Kaplicą Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Bywał tu m.in. Ignacy Mościcki, któremu kościół zawdzięcza osiem witraży, ufundowanych w 1927 roku. W 1985 r. dawna kaplica prezydentów RP stała się siedzibą nowo założonej parafii Matki Boskiej Królowej Korony Polski w Spale. Obok kościoła parafialnego,
w lutym 1992 r., wzniesiono ołtarz polowy, nazywany kaplicą polową, upamiętniający 50. rocznicę powstania Armii Krajowej. Ołtarz ustawiony jest na niewielkim podwyższeniu, w szałasowej obudowie, na której tylnej ścianie zawieszono ryngraf Matki Bożej, rzeźbiony w drewnie.


Spała, ul. Piłsudskiego 2
97-215 Inowłódz
 

 

Park Prezydentów II Rzeczypospolitej i wieża ciśnień w Spale

Wieża ciśnień i Park Prezydentów II RP w Spale

Do ciekawych miejsc wartych zwiedzenia niewątpliwie należy centrum Spały. Jedną z tutejszych atrakcji jest 36-metrowa wieża ciśnień zwana także Carską Wieżą. Została zbudowana w 1890 r. na rozkaz Aleksandra III w celu zaopatrzenia carskiego osiedla w wodę. Obecnie parter obiektu zajmuje kawiarnia „Carska Wieża”, a na jej szczycie jest ogólnodostępny punkt widokowy.

Naprzeciw wieży ciśnień, po drugiej stronie ul. Mościckiego, znajduje się pięknie odnowiony Zabytkowy Park, który od 2010 r. nosi nazwę Parku Prezydentów II RP. Park otacza wybudowany w 1884 roku Pałacyk Myśliwski należący do cara Rosji. W latach 1922-1924 ogród został powiększony i przekomponowany według projektu Franciszka Szaniora. Spalski Park im. Prezydentów II RP został wpisany do rejestru zabytków w 1950 roku.

Brama wejściowa do riun zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

Murowany zamek został zbudowany w Inowłodzu w latach 1356-1370 za panowania króla Kazimierza Wielkiego, na szlaku handlowym. Zamek często zmieniał swoich właścicieli, mieszkali tu m.in. Leżajscy herbu Nałęcz i biskup wrocławski Mikołaj.
Najstraszniejszym okresem okazał się potop szwedzki, kiedy to zamek został zdobyty
i nieodwracalnie zniszczony. W latach 2008-2012, dzięki wsparciu zewnętrznemu, przeprowadzono konserwację i utrwalenie ruin oraz częściową rekonstrukcję zamku. W wyniku prac powstał także obiekt, w którym obecnie swą siedzibę ma Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Informacją Turystyczną. Ruiny Zamku i teren podzamcza tworzą wspaniałą scenerię do różnego rodzaju inscenizacji, rekonstrukcji, koncertów, a nawet sztuk teatralnych. Mieszkańcy Inowłodza żywo kultywują swoją historię, czego najlepszym przykładem jest Kasztelania Inowłodzka, która powstała na zamku Kazimierza Wielkiego w 2017 roku. Kasztelania Inowłodzka jest grupą nieformalną, której celem jest promowanie, propagowanie i wspieranie ruchu rycerskiego, oraz rekonstruktorów historycznych.

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu
ul. Zamkowa 7
97-215 Inowłódz
44 710 18 54, 726 01 34
gck@inowlodz.pl
www.gckinowlodz.naszgok.pl

Kościół św. Idziego

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Romańska perełka regionu. To jeden z najstarszych murowanych kościołów na terenie Polski, jego powstanie datowane jest na przełom XI i XII wieku. Świątynię górującą nad Inowłodzem ufundował książę Władysław Herman w podziękowaniu za narodziny syna – Bolesława Krzywoustego. Kościół został zbudowany z piaskowca żelazistego, na planie prostokąta, w stylu romańskim.
W okresie I wojny światowej uległ zniszczeniu, lecz został zrekonstruowany z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego w latach 1936-38. We wnętrzach znajduje się jednoprzestrzenna nawa, zakończona półkolistą absydą od wschodu, a od zachodu okrągłą wieżą. Przez długie lata był to jedyny kościół w Inowłodzu, pełnił funkcję parafii aż do 1520 roku. Z placu przykościelnego rozciąga się wspaniała panorama na Inowłódz i Dolinę rzeki Pilicy. Obecnie zwiedzanie kościoła jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

ul. Władysława Hermana
97-215 Inowłódz
44 710 11 20

 

Staw w parku w centrum Spały

Park nad stawem w Spale

W niewielkiej odległości od wieży ciśnień, na skrzyżowaniu ulic Mościckiego i Piłsudskiego,
znajduje się park nad stawem z uroczym mostem. Jest to przyjemne miejsce do spacerów
w cieniu drzew i przy szumie wody. Dokoła stawu prowadzi popularna trasa spacerowa. W górnej części stawu jest grobla łącząca obie strony stawu. Przy jazie spiętrzającym wody Gaci stoi budynek elektrowni wodnej - obecnie zamieniony na ogródek letni „Turbina”.

Posąg żubra

Posąg żubra w Spale

Droga posągu od czasu powstania do znalezienia się w Spale jest niezwykle ciekawa i kręta. Zaczyna się w 1860 r. w Puszczy Białowieskiej, w czasie polowania carskiego. Aleksander II chcąc upamiętnić to wydarzenie, zlecił budowę pomnika żubra w jego naturalnej wielkości. Żeliwny posąg został stworzony w 1862 roku i postawiony w Zwierzyńcu obok Białowieży. Aby ochronić pamiątkę przed zniszczeniami wojennymi, przewieziono ją do Moskwy w 1915 roku.
W 1924 r. posąg żubra wrócił do Polski, do Warszawy. Historia pamiątkowego żubra kończy się
w Spale, gdzie został sprowadzony w 1930 r. na polecenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Posąg jest ogromną atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych.

Hala lekkoatletyczna w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale

Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich

Początki Ośrodka sięgają 1928 r., kiedy zauroczony Spałą prezydent Ignacy Mościcki zlecił rozbudowę miejscowości, w tym budowę stadionu. W kolejnych latach obszar rozrastał się, lecz rozwój Ośrodka, jak i całej Spały zakłóciła wojna, kiedy dewastacji uległo większość spalskich obiektów. Ponowny rozkwit nastąpił w latach 50., kiedy polski sport zaczął odradzać się na nowo. Obecnie Ośrodek w Spale pełni funkcję profesjonalnej bazy treningowej dla polskich i zagranicznych kadr. Centralny Ośrodek Sportu dostępny jest także dla gości indywidualnych, w swojej ofercie posiada m.in. zaplecze odnowy biologicznej, pływalnię oraz sale przeznaczone na zorganizowanie konferencji firmowych.

Pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego w Spale

Pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego w Spale

Na wyspie za mostkiem w parku nad stawem w Spale stoi pomnik-ławeczka Prezydenta Ignacego Mościckiego. Przedstawia Prezydenta siedzącego i trzymającego w rękach strzelbę dla podkreślenia jego zamiłowania do polowań w tutejszych lasach spalskich. Towarzyszy mu jego wierny pies Lord. Miejsce to stało się obowiązkowym punktem w zwiedzaniu Spały i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia.

Grota św. Huberta

Grota św. Huberta w Spale

To stojący niedaleko centrum Spały, na terenie Rezerwatu Leśnego „Spała”, monument ułożony
z głazów. Na dwóch z nich widnieją inicjały Aleksandra II, wskazujące na czasy polowań carskich
w Puszczy Spalskiej. Na jednym z głazów znajduje się tablica pamiątkowa dla Ignacego Mościckiego, ufundowana przez spalskich leśników. Również od tego czasu grota nosi nazwę św. Huberta, patrona myśliwych. Nieopodal znajduje się „Spalski Grzybek” - altana w uroczym miejscu do spotkań
i pikników, do której prowadzi utwardzona ścieżka rowerowa.

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Spale

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Spale

Przydrożna kapliczka stojąca niedaleko mostu na rzece Gać jest najstarszym murowanym
obiektem w Spale. Została wzniesiona w 1877 roku przez jednego z mieszkańców jako symbol
wdzięczności za uratowanie tonącego syna. Wewnątrz kapliczki znajduje się rzeźba przedstawiającą św. Jana Nepomucena – patrona mostów i tonących.

Synagoga w Inowłodzu

Synagoga w Inowłodzu

Budynek dawnej synagogi znajduje się w centrum Inowłodza,w pobliżu Rynku Kazimierza Wielkiego. Murowaną świątynię na planie prostokąta wzniesiono w połowie XIX w. Niestety, podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana, a w latach powojennych pełniła funkcję magazynu. Na szczęście to nie koniec historii. W 1981 r. synagoga została wyremontowana i przeznaczona na Gminną Bibliotekę Publiczną. Podczas renowacji odkryto XIX-wieczne freski, a wśród nich Adres Dziękczynny Żydów do cara w dwóch językach: hebrajskim i rosyjskim oraz polichromię zawierającą wersety Tory. Budynek, znajdujący się obecnie w rękach prywatnych, od 1977 roku jest wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską. Jest otwarty, a w jego wnętrzach mieści się sklep.


pl. Kazimierza Wielkiego 27
97-215 Inowłódz
 

dom_pamieci_walk_i_meczenstwa_lesnikow_i_drzewiarzy_im_adama_loreta_(5).jpg

Dom Pamięci Walk i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy im. Adama Loreta

Okazała leśniczówka wybudowana w 1983 r. stanowi symboliczny dom leśników i drzewiarzy, którzy poświęcili swoje życie dla dobra ojczyzny podczas II wojny światowej. We wnętrzach leśniczówki mieszczą się izby pamięci, w których zgromadzono liczne pamiątki po bohaterskich leśnikach i drzewiarzach. Obok stoi pomnik autorstwa łódzkiego rzeźbiarza Zbigniewa Władyki przedstawiający postać leśnika oraz drewniany krzyż.

rezerwat_lesny_-konewka.jpg

Rezerwat Leśny „Konewka”

Rezerwat powstały w 1978 r. stanowi obszar w głębi Lasów Spalskich, mający na celu ochronę naturalnych drzewostanów należących do zespołu świetlistej dąbrowy. Na blisko stuhektarowym terenie dominują jednopiętrowe drzewostany sosnowe z domieszką dębu, graba i buka. W Rezerwacie położonym 5 km na północ od Spały występują także gatunki lokalnie rzadkie, jak: zwisła, miodownik melisowaty, widłak jałowcowaty, orlik pospolity i lilia złotogłów. Jest to miejsce, gdzie od 2005 roku występuje gniazdo bociana czarnego, a do końca lat dziewięćdziesiątych obserwowano tu także kraskę.

trasa_turystyczna_bunkier_w_konewce.jpg

Trasa Turystyczna „Bunkier w Konewce”

Będąc w Spale, nie można pominąć jednej z najciekawszych atrakcji Doliny rzeki Pilicy, jaką jest Bunkier kolejowy w Konewce, oddalony od centrum Spały o ok. 4 km. Kompleks bunkrów powstał w czasie trwania II wojny światowej. Jest jednym z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład „Gefechtsstand – Anlage Mitte” – stanowiska dowodzenia „Obszar Środek” (drugi znajduje się w Jeleniu). Największy z kompleksu schron kolejowy o długości 385 m, z podstawą 15 m i wysokością 9 m, mógł zmieścić nawet 12-18 wagonów. Budowla jednak nigdy nie spełniła swojego przeznaczenia, a niemieckie wojska utworzyły tu magazyn amunicji. Obecnie na terenie kompleksu utworzono trasę turystyczną.

Kolej Carska

Kolej Carska

Kolejka odjeżdża z okolic terenu nad stawem, a dzięki niejmożemy zwiedzić Spałę w około 30 minut. W kolejce jest nagłośnienie, a kierowca opowiada o mijanych atrakcjach. Kursy odbywają się regularnie na trasie Spała - Bunkry w Konewce. Na zamówienie można ruszyć kolejką w dłuższe zwiedzanie okolicy. Kolej Carska oferuje również przejażdżki bryczką.

Spała, ul. Wojciechowskiego 8
97-215 Inowłódz
503 162 462
www.kolejcarska.spala24.pl

gac_spalska

Rezerwat Leśny „Gać Spalska”

Utworzony w 2006 r. na terenie gmin Lubochnia i Inowłódz obejmuje fragment doliny rzeki Gać (prawy dopływ Pilicy) o długości prawie 8 km. Celem Rezerwatu jest zachowanie naturalnie wykształconych zespołów roślinnych (głównie łęgu jesionowo-olszowego i olsu porzeczkowego), związanych ze śródleśną rzeką nizinną oraz ochrona rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Wysoką wartość przyrodniczą stanowią także torfowiska i związane z nimi bory sosnowe, bagienne oraz grądy z sosną zwyczajną.

Leśny Punkt Edukacyjny

Leśny Punkt Edukacyjny

Znajduje się naprzeciwko Nadleśnictwa Spała, pomiędzy Spałą a Konewką (przy drodze na Królową Wolę). To wspaniałe miejsce do przeprowadzenia zajęć z edukacji leśnej wśród dzieci i młodzieży. Jest tu także siłownia plenerowa, dzięki czemu można połączyć czynnik edukacyjny z rekreacyjnym. Do punktu wiedzie ścieżka turystyczno-sportowa ze Spały o długości ok. 2 km.

most_zelbetowy_w_spale

Most żelbetowy

Most na rzece Pilicy, łączący Spałę z Ciebłowicami został wybudowany w 1936 roku, w miejscu poprzedniego mostu drewnianego. Konstrukcję stanowią dźwigary stalowe pełnościenne połączone od góry płytą żelbetową, o długości 125 metrów. W czasie działań wojennych most został częściowo zniszczony. Odnowiono go w 1948 r. W roku 2011 patronem mostu został gen. broni Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych, mieszkaniec Spały, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r. Most stanowi zabytek techniki, wpisany do rejestru konserwatora zbytków.

Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polski
Park Prezydentów II Rzeczypospolitej i wieża ciśnień w Spale
Brama wejściowa do riun zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu
Kościół św. Idziego
Staw w parku w centrum Spały
Posąg żubra
Hala lekkoatletyczna w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale
Pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego w Spale
Grota św. Huberta
Kapliczka św. Jana Nepomucena w Spale
Synagoga w Inowłodzu
dom_pamieci_walk_i_meczenstwa_lesnikow_i_drzewiarzy_im_adama_loreta_(5).jpg
rezerwat_lesny_-konewka.jpg
trasa_turystyczna_bunkier_w_konewce.jpg
Kolej Carska
gac_spalska
Leśny Punkt Edukacyjny
most_zelbetowy_w_spale

Wypożyczalnie sprzętu i organizatorzy spływów

spala_(4).jpeg

Spływy kajakowe, wypożyczalnia rowerów
i sprzętu rekreacyjnego WODNIK

Spała, ul. Nadpiliczna 6
691 878 673
www.kajakinapilicy.pl

spala_(3).jpeg

Wypożyczalnia kajaków i rowerów
Karczma Spalska
Spała, ul. Hubala 2
503 079 078
karczma@karczmaspalska.pl
www.kajakispala.pl

 

spala_(2).jpeg

Spała RELAX kajaki i rowery
Spała, ul. Hubala 12
698 341 057

 

narower.jpeg

Ośrodek Wypoczynkowy „Zacisze” – wypożyczalnia rowerów
Spała, ul. Piłsudskiego 20
44 724 23 56
www.naturatour.pl

 

rowery.jpeg

Spalskie Pokoje Gościnne - wypożyczalnia rowerów
Spała, ul. Hubala 5
44 710 16 60
www.republika.pl/spalskiepokoje

 

 

spala_(5).jpeg

Trafmax Spływy kajakowe
605 174 444
trafmaxshop@gmail.com

 

spala_(6).jpeg

Teofilów Letnisko – Kajaki
668 949 606

Baza noclegowo-gastronomiczna

Spała

Inowłódz

Hotele, ośrodki i pensjonaty

Hotel Mościcki ****
Spała, ul. Nadpilliczna 2
44 726 41 00
recepcja@hotelmoscicki.pl
www.hotelmoscicki.pl

Hotel Prezydent ***
Spała, ul. Hubala 15
44 710 13 22, 601 454 969
recepcja@prezydenthotel.pl
www.prezydenthotel.pl

Willa „Jelonek”
Spała, ul. Mościckiego 9
22 646 44 45 i 46 wew. 101, 604 470 492
willajelonek@obp.com.pl
www.jelonek.spala.info.pl

Pensjonat Karczma Spalska
Spała, ul. Hubala 2
44 710 05 33, 784 036 974
rezerwacje@karczmaspalska.pl
www.karczmaspalska.pl

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek
Przygotowań Olimpijskich
Spała, ul. Mościckiego 6
44 719 65 00, 44 724 23 46
rezerwacja.spala@spala.cos.pl
www.spala.cos.pl

Ośrodek Konferencyjno –
Wypoczynkowy „SAVOY”
Spała, ul. Mościckiego 19
44 710 14 18, 503 033 159
spala@doms.com.pl
www.savoy.com.pl

Ośrodek Konferencyjno-
Szkoleniowy „Zacisze”
Spała, ul. Piłsudskiego 20
44 724 23 56, 600 065 562
spala@naturatour.pl
www.naturatour.pl

Dwór Carski
Spała, ul. Nadpiliczna 3
44 710 05 11, 601 204 507, 606 650 020
recepcja@dworcarski.pl
www.dworcarski.pl

Spalskie Pokoje Gościnne
Spała, ul. Hubala 5,
ul. Wojciechowskiego 15
44 710 16 60, 603 411 216
spalskiepokoje@op.pl
www.oranzeria.spala.info.pl

Terenowa Stacja Przyrodnicza Wydziału
Biologii i Ochrony Środowiska
Spała, ul. Wojciechowskiego 14
44 710 16 47
mirona.werkowska@biol.uni.lodz.pl

Rezydencja Spalska
Spała, ul. Wojciechowskiego 15
44 710 15 75, 607 306 883
recepcja@rezydencjaspalska.pl
www.rezydencjaspalska.pl

Hotel Sport Rooms Spała
Spała, ul. Piłsudskiego 13a
44 738 00 32
rezerwacje@sportrooms.eu
www.sportrooms.eu

Dom Formacyjno-Rekolekcyjny ,,OSTOJA”
Spała, ul. Piłsudskiego 6
44 710 13 95, 512 268 354
spala@diecezja.lowicz.pl
www.spala.diecezja.lowicz.pl

Zajazd Spalski
Spała, ul. Nadpiliczna 1
44 710 13 14, 609 220 907
zajazdspalski@go2.pl
www.zajazdspalski.pl

Restauracje

Zajazd Spalski
Spała, ul. Nadpiliczna 1
44 710 13 14, 609 220 907
zajazdspalski@go2.pl
www.zajazdspalski.pl

Karczma Spalska
Spała, ul. Hubala 2
44 710 05 33, 784 036 974
rezerwacje@karczmaspalska.pl
www.karczmaspalska.pl

Restauracja Pod Żubrem
Spała, ul. Wojciechowskiego 8
503 162 462
mylykrestauracje@wp.pl
www.podzubrem.pl

Restauracja Gęś i Wino
Hotel Prezydent
Spała, ul. Hubala 15
44 710 15 55
gesiwino@gmail.com
www.gesiwino.pl

Restauracja Hotelu Mościcki
Spała, ul. Nadpiliczna 2
44 726 41 00
recepcja@hotelmoscicki.pl
www.hotelmoscicki.pl/Restauracja

Carska Wieża
Spała, ul. Mościckiego 13
508 221 039
spala.carpediem@gmail.com
www.carskawieza.pl

Rezydencja Spalska
Spała, ul. Wojciechowskiego 15
44 710 15 75
www.rezydencjaspalska.pl/restauracja

Pizzeria Olimpijska
Spała, ul. Mościckiego 17
44 710 13 97
www.olimpijska.com.pl

Bar letni Turbina
ul. Piłsudskiego 1 (nad stawem
w centrum Spały)
44 710 13 97, 601 339 259

Hotele, ośrodki i pensjonaty

Pensjonat Piwnica Rycerska
Inowłódz, ul. Tuwima 17
665 306 182
info@rycerskapiwnica.pl
www.rycerskapiwnica.pl

Bar Sandacz - pokoje
Inowłódz, ul. Legnicka 51
44 710 18 02, 501 572 631

Pokoje Gościnne Stefania Bilska
Inowłódz, ul. Klasztorna 37
44 710 10 77

Willa Amber
Zakościele 22a
602 321 035, 505 332 929
amberlex@op.pl
www.amber.travel

Proem ZAKO
Zakościele 80
44 710 11 40
recepcja@proemzako.pl
www.proemzako.pl

Domki drewniane całoroczne
Zakościele 66
512 203 270
rezerwacja@zakosciele66.pl
www.zakosciele66.pl

Agroturystyka
Końska Zagroda
Królowa Wola 196
664 923 548
www.facebook.com/KonskaZagroda.Agroturystyka

Ośrodek Jazdy Konnej „Koniczynka”
Poświętne 18b
796 177 207
koni.czynka7@wp.pl

Agroturystyka „Za lasami”
Zakościele 56C
516 165 939
agroturystyka.zalasami@gmail.com
www.facebook.com/zalasami56

Gospodarstwo agroturystyczne
„Nowy Dwór”
Zakościele 67
664 388 192
ploszynscy@o2.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne
Eugeniusz Sobolewski
Zakościele 75
605 461 956

Gospodarstwo Agroturystyczne
Barbara i Bogusław Monik
Zakościele 54
44 710 18 51, 603 464 778

AGROTURYSTYKA Urszula Stachowska
Inowłódz, ul. Krokusowa 15
507 743 143

Restauracje

Bar Sandacz
Inowłódz, ul. Legnicka 51
44 710 18 02, 501 572 631

Gospoda
Inowłódz, ul. Tuwima 16
44 710 10 00

Cafe Bona & Pizza
Inowłódz, pl. K. Wielkiego 24
44 710 10 30
cafe.bona@onet.pl
www.facebook.com/CafeBonaKawiarnia

Fryszerka Smażalnia Ryb
Fryszerka 1 – stary młyn
44 710 12 66

Grill Bar w Teofilowie (sezonowy)
Inowłódz, Teofilów 2
501 324 059

Ogródek Piwny Inowłódz
(sezonowy)
Inowłódz, pl. K. Wielkiego 27
600 594 430

Bar „Jerema” (sezonowy)
Inowłódz, ul. Tamka 5